От началото на тази година на Българска Фондова Борса се забелязва раздвижване и повишен апетит към риск от страна на инвеститорите. Борсовият измерител SOFIX няколкократно беше включван в различни класации, като един от индексите, реализирали най-високо повишение. Неговият близо 30% ръст от началото на годината не е за пренебрегване, макар и стойността му към момента (около 450 пункта) да е далеч от най-високите стойности, достигнати преди пет години.
Причините за този растеж са донякъде в освободения паричен ресурс в следствие на изплащане на дивиденти и на делистване на компании, донякъде и поради някои приятни изненади в оповестените отчети за второ тримесечие на част от публичните компании.
Решихме да направим равносметка кои са били емисиите, регистрирали най-голям ръст от началото на 2013г. Данните са извадени към края на месец август, като умишлено подбрахме ликвидни позиции с оборот над 1 млн. лева.
1) Агрия груп холд АД (борсов код: A72)
изменение +55,57%
Холдингът оперира основно в агросектора и има възходящи резултати през последните 2 години. Позицията успя да привлече голяма част от инвеститорите на ликвидирания вече ЕЛАРГ фонд за земеделска земя.
2) Софарма АД (борсов код: 3JR)
изменение +56,62%
Дружеството е един от водещите фармацевтични производители в България, както и едно от най-ликвидните на Българска Фондова Борса. Дяловете на компанията бяха под натиск в следствие излизането на един от големите миноритарни акционери. Водеща роля в движението на цената на акциите изигра и продължаващото обратно изкупуване на собствени акции.
3) Инвестор.БГ АД (борсов код: 4IN)
изменение +68,06%
Инвестор.БГ АД е водеща компания на онлайн пазара в България, част от медийната група на България Он Еър след приключило търгово предложение. В портфейла на дружеството попадат осем медийни проекта, покриващи ключови сегменти сред потребителите на интернет.
4) Централна Кооперативна Банка АД (борсов код: 4CF)
изменение +73,14%
Една от най-ликвидните позиции на Българска Фондова Борса. Банката е ключов актив част от групата на Химимпорт АД, като акциите й продължават да са под натиск, дори и след излизането от позицията на няколко чуждестранни институционални инвеститори.
5) Зърнени храни България АД (борсов код:T43)
изменение +73,22%
След извършено мащабно преструктуриране и реорганизация на дейността, дружеството привлече погледите на инвестиционната общност.
6) Синергон Холдинг АД (борсов код: 6S7)
изменение +81,16%
Бивш приватизационен фонд с приоритетен инвестиционен портфейл, фокусиран в областта на търговията, туризма и химическата промишленост. След излизането на голям институционален инвеститор цените на акциите поеха във възходяща посока.
7) Биовет АД (борсов код: 53B)
изменение +85,27%
Компанията е най-големият производител на Балканите на ветеринарни продукти и активни субстанции за фармацевтичната промишленост. След влизането на Citi Venture Capital International /част от Citigroup/ като миноритарен инвеститор в Хювефарма /мажоритарят на Биовет/ финансовите отчети на дружеството претърпяха коренна промяна в частта финансов резултат.
8) Холдинг Варна АД (борсов код: 5V2)
изменение +100,33%
Бивш приватизационен фонд, инвестиращ преимуществено в туристическия отрасъл. Дружеството е сертифициран инвеститор – първи клас от Българската агенция за инвестиции за проекта Алея Първа- гр.Варна.
9) Уеб Медия Груп АД (борсов код: 45W)
изменение +101,69%
Положителното развитие е свързано с промяната на собствеността и отправено търгово предложение за отписване.
10) Юрий Гагарин БТ АД (борсов код: 4PX)
изменение +158,40%
След промяната на собствеността, прякото обвързване с Булгартабак холдинг АД и възобновяването на производството на филтри компанията отново пое по пътя на възходящо развитие. На пазара има очаквания за търгово предложение.
11) Проучване и Добив на Нефт и Газ АД (борсов код: 4O1)
изменение +238,98%
Част от групата на Химимпорт АД и дъщерно дружество на Зърнени храни България АД. Единственото на БФБ с такъв тип предмет на дейност. Компанията дълго време бе силно подценена и привлече погледа на инвеститорите с ниските си пазарни коефициенти / P/S, P/E и др./